Wiadomości

Szkolenie dzielnicowych

Data publikacji 14.06.2018

Komenda Miejska Policji w Chorzowie we współpracy ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i Ośrodkiem pomocy Społecznej zorganizował szkolenie dla dzielnicowych z Chorzowa i ościennych komend. Głównym jego celem było usprawnienie procedur i doskonalenie współpracy międzyinstytucjonalnej w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Przemoc domowa niesie ze sobą ogromne straty fizyczne i psychiczne. Szczególnie dotkliwe są one dla dzieci, które w wyniku aktów przemocy doznają urazów na całe życie. Krzywdzenie dziecka może spowodować śmierć, przyczynić się do jego trwałego kalectwa fizycznego, upośledzenia umysłowego, zaburzeń psychicznych i emocjonalnych. Zapobieżenie choćby jednej takiej tragedii, uratowanie nawet jednego życia małego człowieka to cel podejmowanych działań.  W zapobieganiu krzywdzeniu dzieci niezwykle istotna jest reakcja społeczeństwa. Nagłaśnianie problemu informowanie mieszkańców o występującym problemie, uwrażliwianie na występowanie zjawiska przemocy, tak aby żaden krzyk czy płacz dziecka nie pozostał niezauważony przez otoczenie.

Mająć na uwadze jak ważna jest rola dzielnicowego w tym obszarze Komenda Miejska Policji w Chorzowie we współpracy ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym i Ośrodkiem pomocy Społecznej zorganizowała szkolenie dla policjantów dzielnicowych, mające na celu usprawnienie procedur i doskonalenie współpracy międzyinstytucjonalnej w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Z uwagi na fakt, że Chorzowski Szpital ma charakter regionalny i trafiają do niego dzieci nie tylko z Chorzowa, ale również z miast ościennych w szkoleniu uczestniczyli również funkcjonariusze z   Bytomia, Siemianowic Śląskich, Chorzowa, Świętochłowic, Piekar Śląskich i Tarnowskich Gór. Podczas szkolenia omówione zostały między innymi symptomy, mogące świadczyć o doznawaniu przez dziecko przemocy, które mają pomóc policjantom dzielnicowym w rozpoznawaniu tego zjawiska. Celem szkolenia było  także wypracowaniu procedur między policjantami i przedstawicielami szpitala, usprawniających zapobieganie krzywdzenia dzieci. Szkolenie stanowiło także okazję do wymiany doświadczeń w tym obszarze.

Powrót na górę strony