Wiadomości

Aż dwa oszustwa na policjanta w jednym tygodniu

Data publikacji 23.06.2016

W ostatnich dniach, aż dwie osoby uwierzyły w opowieść naciągaczy i straciły swoje oszczędności. Dlatego apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub policjantów.

Apelujemy do Państwa o ostrożność ! W ostatnich dniach w Chorzowie znowu pojawiali się oszuści. Kilku mieszkańców naszego miasta odebrało telefony od nieznajomego, który podawał się za policjanta. W efekcie dwie osoby straciły ponad 100 tyś złotych oszczędności.

W poniedziałek oszust zadzwonił do mieszkańca Chorzowa i przedstawił się jako policjant z chorzowskiej komendy. Poinformował, że przestępcy mają zesekanowaną kartę bankomatową z jego konta oraz, że przełamane zostały zabezpieczenia na jego rachunku bankowym. Policjanci natomiast, mieli przygotować zasadzkę na tych sprawców. Oszust prosił, aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce, (przedstawiający się jako prokurator) przekonał ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta. Przestępca  wypytał w jakim banku i i ile oszczędności posiada mężczyzna. W trakcie rozmowy chorzowianin podał fałszywemu policjantowi numer telefonu komórkowego i został poproszony, aby się nie rozłączał przez cały czas trwania akcji policyjnej. Chorzowianin wypłacił w banku 30 tyś. złotych i został poinstruowany, gdzie dokładnie ma zostawić pieniądze. Był to kosz na śmieci. Następnie oszust pokierował mężczyznę do innego oddziału banku, w którym mężczyzna pobrał 13 tyś złotych i znów pozostawił we wskazanym miejscu. Widocznie kwota nie była zadowalająca dla przestępców, ponieważ chorzowianin został poproszony o zaciągnięcie pożyczki w kolejnym banku, na kwotę 25 tyś. złotych. Na szczęście mężczyźnie przyznano jedynie kredyt w wyskości 4 tyś. złotych i kiedy chorzowianin wychodził z banku, rozładował mu się telefon a kontakt z fałszywym policjantem się urwał. 

W dniu wczorajszym, do 84-latka z Chorzowa, zadzwonił również mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji i poinformował, że w banku w którym ma ulokowane pieniądze, ktoś próbował je wypłacić. Będąca w mieszkaniu 57- letnia córka starszego mężczyzny, zaniepokojona tym faktem poprosiła ojca o przekazanie słuchawki i kontynuowała rozmowę z fałszywym policjantem. Kobieta została poinstruowana, że musi pojechać do banku i wypłacić wszystkie oszczędności. W sumie 57-latka  wypłaciła w kilku placówkach bankowych kwotę 65 tyś złotych. Pieniądze te umieściła we wskazanym przez oszusta koszu na śmieci na terenie Katowic. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywał. Kobieta przez cały czas była przekonana, że bierze udział w policyjnej akcji. Teraz śledczy poszukują  szajki oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy i  usiłują w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób.

Przypominamy, że prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji! Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraznazwiska policjanta.

Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, policjanta lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy  znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Powrót na górę strony